Jdi na obsah Jdi na menu
 


Řecko Chalkidiki

6. 3. 2009

 

ObrazekChalkdiki tvoří tři poloostrovy Kassandra, Sithonie a Athos

 

Kasandra – je první a zároveň nejzápadnější ze tří výběžků Chalkidiki. Jméno má po Kassandrovi, jednom z nástupců na trůn po Alexandru Velikém. Oproti Sithonii a Athosu se zde nachází živá letoviska s množstvím taveren, restaurací,barů, diskoték, s možnostmi pěší turistiky i ciklistiky, vodních sportů a rybaření. Zároveň zde však najdeme imalebné osady s romantickou a klidnou atmosférou, krásnými a rozlehlými písčito/oblázkovými plážemi. Příjemný pohled pak poskytují smíšené lesy a piniové háje, které pokrývají celé pahorkaté vnitrozemí Kasandry.

 

PolichronoJe velmi příjemné a klidné letovisko jehož dominanty tvoří pobřežní promenáda a dlouhá písčitá pláž s pozvolným vstupem do moře.Polichrono má nezapomenutelnou a kouzelnou atmosféru a je považováno za jedno z nejkrásnějších letovisek na chalkidiki. V centru letoviska je řada minimarketů, restaurací, stánků s rychlím občerstvením, kaváren, cukráren a nespočetem stánků se suvenýry.Ná pobřežní promenádě je pak příjemné posezení v jedné z mnoha taveren, které lákají svím výběrem Řeckých specialit.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

 

 

 

 

Výlet do Thessaloniki (Soluň)

Thessaloniki jsou hned po Athénách druhým největším městem v Řecku a hlavním městem provincie Makedonie. Město před 2300 lety založil Král Kassandros.Celá metropolo oplývá památkami jednak po Římanech, jako jsou trh a zbytky paláců, jednak z dob Osmánské nadvlády jako jsou pozůstatky v podobě lázní a mešit. Procházku městem začínáme na Aristotelově náměstní odkud se přes přístavní promenádu plnou dopravního ruchu směrem na výhod dostaneme až k samotnému symbolu města  „Bílá věž“ (15.stol.) Kulatá věž vysoká přes 30m,byla využívána jako vězení a popraviště, díky tomu si vysloužila přezdívku „krvavá věž“, dnes zde najdeme muzeum. Jen pár kroků odsud nacházíme sochu Alexandra velikého, u které je pamětní deska zobrazující válečné tažení Alexandra, vše pak dokresluje „kopí se štíty“ v nadlidské velikosti.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 Přes náměstí Platía a okolo státního divadla jsme se dostaly k ulici D.Gounari a kolem ruin Galeriova paláce až k Galeriově vítěznému oblouku (zvěčnění vítězství nad Peršany). Jen několik kroků dál jsme spatřily Georgiovu rotundu. Tato kruhová stavba postavená v roce 300 má průměr cihlové kopule téměř 25m, zdi jsou pak silné přes 6m. Ulicí Egnatía jsme se přesunuli ke kostelu Agíos Panteléimonos. Na protější ulici jsme se zastavili u kostela Agía Sofía, který byl postaven v 8.stol. na základech starší budovy a zasvěcen “svaté moudrosti“.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

 

 

 

 

A to už jsem u další dominanty města Tržnice . Nepřehledná síť uliček, jež tvoří trh, který svou pestrostí a hlučností (prodejci se navzájem překřikují a lákají tak turisty ke svému stánku) připomíná orientální bazar. Maso, čerstvě ulovené ryby, květiny a vonící koření, ovoce a zelenina – tady koupíte co zpracovává řecká kuchyně. A samozřejmě zde najdete i velký výběr suvenýrů. Směrem na sever od tržnice nacházíme kostel Panagía Chalkeón (kostel Matky boží) jde o elegantní stavbu z pálených cihel pocházející z 11stol.

Obrazek

Obrazek

Obrazek 

Ještě o trochu výše na sever nás čekají vykopávky starého Římského trhu. Byl odkryt roku 1966, v dobách Římanů bylo toto místo centrem veřejného a náboženského života. K vidění tu jsou mj. zbytky odeonu s řadami sedadel a podium z cihel, vedle nich byly odkryty části vícepatrové sloupové chodby, mozaikové podlahy a uliční dlažba. O ulici výše pak přicházíme ke kostelu Ágios Dimitios. Pětilodní bazilika zasvěcená patronu města je nejvýraznějším kostelem ve městě. Zde měl být podle legendy uvězněn sv.Dimítrios, ještě než zemřel mučednickou smrtí z vůle císaře Diokleciána. Nesmíme ani zapomenout na prohlídku sklepení, kde můžeme najít zbytky lázní a místo umučení sv.Dimítrise.Naše prohlídka města končí procházkou okolo městských hradeb až na Akropolis. Odtud se nám naskytnul nádherný pohled na celé město a přístav.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

 

 

 

 

 

Lodní výlet na Sithonii 

Naše loď vyplouvá z malého přístavu v Pefkochóri vzdáleného asi 15minut jízdy autobusem z Polichrona. První část naší plavby trvala as 1/2hod. za kterou jsme dopluli až na nejjižnější část poloostrova Sithonie, kde naše loď zakotvila přímo uprostřed malebné zátoky Toroni. My jsme vyplnily asi 2 hodinovou pauzu na slunění a koupání, průzkumem okolí, hlavně pak opuštěných útesů s křišťálově čistou vodou.

Obrazek

Po návratu na loď nás čekalo malé pohoštění, po kterém naše loď vyplula podél pobřeží směrem na sever až k městečku Neos Marmaras. Neos MarmarasJe jedno z nejrušnějších míst na Sithonii. Městečko nabízí svým návštěvníkum především kouzlo čilého společenského života, spoustu obchůdku, taveren, tradičních rybích restaurací barů a diskoték. Centrum Neos Marmaras se soustředí k pobřeží, zatímco ve ssvazích nad ním jsou vystavěny apartmánové domy, odkud je krásná vyhlídka na příměstský přístav. Za zmínku určitě stojí návštěva místní cukrárny, kde si člověk může vybrat z nespočtu druhů zmrzliny, která byla opravdu vynikající. Po prohlídce městečka vyplouváme na poslední část naší plavby, kde nás čekala zastávka na otevřeném moři u „ Želvího ostrůvku“, kde si každý může zkusit skočit přímo z lodi do vody, kde i přes velkou hloubku bylo vidět až na dno

Obrazek

Obrazek

Obrazek 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

What you miss to recognize apropos high blood pressure

(AEncavalalpamp, 28. 7. 2018 20:07)

Torsion bras de quelqu'un est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre coeur bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/acheter-cialis-mastercard/

Chalkidiki

(Mira, 2. 9. 2009 9:56)

Ahoj,
Rádi Vás zveme na náš cestovatelský web o Řecku http://www.recko-chalkidiki.cz , zaměřený na Chalkidiki, Olympskou riviéru a přilehlé oblasti. Najdete zde mnoho obrázků z Řecka, které Vás mohou inspirovat k dalšímu cestování a poznávání.

Budeme rádi, když zde přidáte i Vaši galerii fotografií z Vašich cest.
Hezkou zábavu přeje

Mira