Jdi na obsah Jdi na menu
 


Řecko Rhodos

26. 7. 2010

 

RHODOS 2010

 

0206.jpgRhodos
Rytířská čtvrt Prohlídku Starého města je výhodné zahájit právě na monumentální Třídě rytířů, kde sídlili johanité. Navzdory moderním kancelářím, které dnes okupují většinu historických domů, vyzařuje stále Třída rytířů auru vznešenosti a posvátné úcty. Velkolepé stavby vytvářejí asi 600 metrů dlouhou , nepřerušovanou linii medově hnědých kamenných bloků, jejíž hladká fasáda je členěná obloukovými okny. Rytířskou čtvrt ve středověku obývali maltézští rytíři, civilní obyvatelstvo žilo v Choře. Dvanáct metrů silné hradby nejsou běžně přístupné, pouze s průvodcem. Tyto prohlídky byly sice v roce 2005 pozastaveny, nicméně současná situace už by měla být lepší
Chora Osmanská minulost Chory je patrná na každém kroku. Za turecké nadvlády byly zdejší kostely přeměněny na mešity a vznikla zde i řada nových muslimských náboženských staveb. Většina z nich je však dnes v katastrofálním stavu. Nejpůsobivější památkou je mešita sultána s růžovou kopulí.
Židovská čtvrt Židovská čtvrt je polozapomenutou částí Starého města, kde se život ubírá pozvolným tempem a stojí v zajímavém kontrastu proti nedaleké, ruchem kypící, Choře. Spleť tichých uliček a chátrajících budov byla nicméně svého času vzkvétajícím domovem místní židovské komunity.
Nenechte si ujít v Rhodosu
  • Vyhlídka z Hodinové věže  s pravidelně hrající zvonkohrou
  • Archeologické muzeum ve staré nemocnici  
  • Třída Rytířů lemovaná gotickými budovami s překrásnými zahradami ze 14. až 16. století.
  • Turecká čtvrť
  • Kolos Rhodský – přístav Madráki
  • Palác Velmistrů – sídlo nejvyššího rytíře z řádu Johanitů postaveno na sklonku 14. století.
  • mořské akvárium
 0103.jpgcimg0569.jpgcimg0547.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
0502.jpg
Lindos - Historie města Lindos sahá až do druhého tisíciletí před naším letopočtem. Je jedním ze tří antických měst na ostrově. Malé městečko je přístupné pouze jedinou cestou od parkoviště nad vesnicí (parkování je zdarma). Při příjezdu upoutá jediný pohled na tyčící se akropoli a bílou vesničku pod ní. Nad městem je opevněná akropole s chrámem Athény Lindské a mohutná křižácká pevnost byla postavena Johanity. Pokud se Vám nebude chtít stoupat nahoru pos chodech, můžete si ulehčit výstup oslím taxíkem za 6 €. Za 6 € vstupného si můžete plnými doušky vychutnat vyhlídku na město, Lindský záliv s pláží Megálos Gialós a zátoku svatého Pavla. Místo skýtá nejen mnoho zábavy, ale i odpočinku u moře na písčité pláži obklopené skalisky.
 
p1050554.jpg
p1050653.jpg
cimg0723.jpg

 

 

 

 

 

 

0318.jpgPetaloudes - Údolí motýlů je jedinečná lokalita, kterou lze vidět v Evropě. Je to kouzelné zalesněné místo s potůčkem vodopády a jezírky. Žijí zde noční motýli rodu Callimorpha quadripunctaria -harlekýn tečkovaný. Motýli jsou všude, vše je jimi jako porostlé, skály, stromy, kameny. Mimo motýli se dají zpozorovat krabi a ještěrky (ještěrky mají tyrkysově modré ocásky). Na prohlídku celého údolí je třeba vyčlenit dost času, hodina je málo. Pro starší lidi, s ohledem na teploty a převýšení, může být prohlídka dost fyzicky náročná. V údolí motýlů je možnost občerstvení, WC je bezplatné.Vstupné 5 euro (vstupenky uschovat, více vchodů).

 p1050316.jpg0337.jpgp1050270.jpg

 

 

 

 

 

Páže na Rhodosu

 0438.jpg0700.jpg0694.jpg