Jdi na obsah Jdi na menu
 


Italie

6. 3. 2009

Obrazek1809 - 2796 m.n.m. Itálie - Alpy - Alta Valtellina Livigno leží v náhorní kotlině na pomezí Švýcarska a Itálie. Livigno je obklopené ze všech stran vysokými horami, v zimě je tak Livigno přístupné jen serpentinami z Bormia nebo jednosměrným, v noci uzavřeným, tunelem ze Švýcarska. Díky strategické poloze na hranicích evropských mocností je Livigno od roku 1805 bezcelní zónou. Livigno je tedy atraktivním střediskem nejen díky kvalitním lyžařským terénům, ale také díky levným nákupům benzínu, kosmetiky a alkoholuObrazek.

 Vzdálenost z Prahy: 720 km. Z Prahy je nejlépe vyrazit přes Rozvadov nebo Dolní Dvořiště na Innsbruck a Landeck. Město se objede téměř 7 km tunelem (otevřen na jaře 2000) směrem na průsmyk Reschenpass. Před ním se musí odbočit do Švýcarska (směr St.Moritz, nikoliv Samnaun). Klikatou silnicí se pokračuje v údolí Innu přes Scuol až do Zernez. Tam odbočíte směrem na Livigno / Ofenpass a dojedete až k tunelu Munt la Schera. Tím projedete za 25 Eur (cena 08/09) do Livigna.
Tunelem však vede jen jeden jízdní pruh - tj. provoz v něm je řízen semafory. Navíc v některé hodiny (např. v sobotu přes den) lze projet jen v jednom směru. Proto je třeba si důkladně zjistit
časy a směry otevření, vyhnete se tak nepříjemnému čekání.

 

ObrazekSjezdovky 38 + 54 + 10 = 102 / 115 km Uměle zasněžováno: 74 %
Celková kapacita: 47000 os/ hod

ObrazekObrazek

Po svazích nad Livignem (1.815 m) vede síť lanovek na obě strany údolí. Na západní straně údolí kolem Monte della Neve (2.785 m) se rozprostírá areál Mottolino. Na protější straně pak leží areál Carosello 3000 s nejvyšším bodem Vetta Blesaccia (2.796 m.n.m.), jedna sedačka rovněž zasahuje ještě i na druhou stranu části Carosello - do sousedního údolí (oblast Federia). Obě dvě části nejsou bohužel propojeny na lyžích (jen skibusy). Nicméně vysoká kvalita sjezdovek jistě tento nedostatek kompenzuje. Zdejší stráně jsou bohaté především na středně těžké červené tratě, které v horních patrech nad hranicí lesa svojí šířkou připomínají ony pověstné "carvingové" dálnice. To platí hlavně pro oblast Carosello 3000 (podél druhého úseku kabinky). ObrazekTratě nad hranicí lesa jsou také převážně příjemně členité - prudší úseky se střídají s těmi méně prudkými. V areálu Mottolino je pak pod Monte Neve několik náročnějších černých sjezdovek. Černé jsou rovněž dolní části tratí vedoucí podél prvního úseku kabinky v oblasti Carosselo 3000.
Lehké a cvičné terény jsou především poblíž pěší zóny na kraji města na obou stranách údolí. Kromě dvou stařičkých dvousedaček (na každé straně údolí jedna) je většina vleků moderních a pohodlných - kabinky nebo 4-6 sedačky (cca. polovina s krytem proti větru). 

ObrazekObrazek 

 

 

 

 

 

 

V centru Livigna je pěší zóna, kde je velké množství dute free obchodů - včetně několika luxusních butiků a klenotnictví. Nakoupit v Livignu můžete velice levně hlavně kosmetiku, alkohol a cigarety. Samozřejmostí je pak velké množství barů, restaurací a diskoték. Připravuje se také výstavba rozsáhlého veřejného wellness arálu. Zatím je třeba za wellness službami využít některého z místních hotelů.

Obrazek